Dubrovnik je domaćin globalne investicijske elite private equity i venture capital fond menadžera, vrijedne više od četiri milijarde eura.
Globalna investicijska elita u Dubrovniku skenira potencijal za ulaganje u hrvatske tvrtke i startupove
U srijedu, 17. svibnja i u četvrtak, 18. svibnja, Dubrovnik je ugostio investicijsku elitu private equity i venture capital fondova (GP) vrijednu više od četiri milijarde eura, odnosno vrijednosti dvaju nedavno izgrađenih Peljeških mostova. Osim toga, na konferenciji su bili i njihovi krajnji ulagači, čiji je iznos kapitala pod upravljanjem višestruko veći od hrvatskog BDP-a. Organizator LP-GP Networking Eventa, Hrvatska Private Equity i Venture Capital Asocijacija (CVCA), ističe da je investicijska elita imala priliku dobiti ekskluzivan uvid u potencijal Hrvatske i regije u stvaranju jednoroga, uspješnom skaliranju startupova i mogućnostima koje private eqiuty i venture capital ulaganja pružaju uspješnim hrvatskim poduzetnicima.
„Hrvatska se već visoko pozicionirala u smislu privlačenja private equity i venture kapitala u regiji, zahvaljujući brojnim uspješnim pričama poput jednog Rimca i Infobipa, ali i članicama CVCA, private equity i venture capital fond menadžerima koji upravljaju s više od 3,2 milijarde eura kapitala. Malo ljudi zna da su ulaganja private equity i venture kapitala u Hrvatskoj postala značajna pokretačka snaga u gospodarstvu i da su takva ulaganja u posljednje dvije godine premašila 2,5 milijarde eura. „Hrvatska je jedno od najbrže rastućih tržišta u srednjoj i istočnoj Europi (CEE) po stopi rasta i sustižemo razvijenija tržišta CEE poput Estonije i Poljske” – izjavila je Mirna Marović, predsjednica CVCA. “Primjeri ulaganja u venture kapital i private equity nisu samo u hrvatskim jednorozima Rimcu i Infobipu, te visokotehnološkim tvrtkama. Primjere ulaganja u private equity nalazimo na svakom koraku, primjerice odlazak u pekaru (Mlinar ili Pan-Pek), trgovinu (Studenac) ili privatnu zdravstvenu ustanovu – uglavnom su to tvrtke koje su primile takva ulaganja“, rekla je Mirna Marović.
Victoria Zinchuk, regionalna direktorica EBRD-a, održala je uvodnu prezentaciju o važnoj ulozi EBRD-a u izgradnji otporne industrije private equity u regiji CEE/SEE. Uz strogu dubinsku analizu i postupak provjere EBRD-a, EBRD djeluje kao jedan od glavnih ulagača za fond menadžere i mobilizira kapital od drugih ulagača. EBRD ima trenutačnu ukupnu izloženost private equity fondovima veću od 3 milijarde eura, a povijesne obveze približavaju se iznosu od 6 milijardi eura, a do danas je tim putem financirano više od 2.100 tvrtki. Osim što tradicionalno podupire private equity fondove, EBRD je nedavno povećao svoju potporu inovacijama u ranoj fazi, uključujući izravna ulaganja venture kapitala, podržavajući venture capital fond menadžere i kroz stars venture program.
Gelsomina Vigliotti, potpredsjednica EIB-a i predsjednica Upravnog odbora EIF-a, predstavila je ključnu ulogu EIF-a u podupiranju europske industrije private equity i venture kapitala s više od 30 milijardi eura u obavezi ulaganja u private equity i venture capital fondove. Međutim, regija CEE/SEE još uvijek je nerazvijena u usporedbi s prosjekom EU-a, a glavni izazov za fond menadžere regije CEE/SEE ostaje prikupljanje kapitala, a posebno, dostizanje prvog zatvaranja fonda. EIF ima ključnu ulogu kao glavni ulagač koji drugim ulagačima pruža “pečat odobrenja” za ulaganje u private equity fondove CEE/SEE regije, a EIF je u posljednjih 12 godina pružio veliku potporu u okviru različitih namjenskih programa. Kako bi se privukli strani ulagači, bilo bi korisno prikazati tržišni potencijal vodećim transakcijama, ulaganjima i izlascima, privući pozornost sudionika na tržištu i imati signalni učinak koji potiču lokalni ulagači, kao što su mirovinski fondovi, koji aktivno podupiru sudionike na svojim domaćim tržištima.
Ivan Osmak, osnivač i CEO Quantive (bivši Gtmhub), soonicorn („uskoro jednorog“) iz regije SEE, predstavio je snažnu demonstraciju svojeg puta ka učinkovitom rastu na LP-GP mrežnom događaju. Osmak je otkrio da je usvajanjem pristupa temeljenog na umjetnoj inteligenciji i osporavanjem statusa quo B2B SaaS tvrtki, Quantive postigao zapanjujući rast prihoda od YoY od 67%, istovremeno smanjujući operativne troškove za 56%. Tvrtka je u potpunosti revidirala svoje poslovanje, ispitujući svaku funkciju za postupna poboljšanja i gradeći učinkovit poslovni model koji je doveo do značajnog povećanja produktivnosti u korisničkoj podršci, prodaji, marketingu i poslovanju. Koristeći stečeno stručno znanje u području umjetne inteligencije, pokrenuli su paket alata, uključujući “Ask Quantive” za internu podršku, “Quantive Cold” za marketing, “Transkript sažetka” za prodaju i “Kvantivnu Atenu” za operacije. Osmak je naglasio ključnu ulogu umjetne inteligencije u opstanku i rastu poduzeća, tvrdeći da sposobnost postizanja više s manje nije samo moguća, već kontinuirana potreba za modernim poslovanjem.
Dominic Maier iz AXA Venture Partnersa, venture capital fonda vrijednog 1,2 milijarde dolara, koji djeluje uglavnom kao fond fondova (odnosno krajnji ulagač ili LP u venture capital fondove) s nekim izravnim ulaganjima, predstavio je što je potrebno da bi VC fond bio uspješan u očima krajnjih ulagača odnosno LP-ova. Njegova se tvrtka usredotočuje na pronalaženje menadžera VC fondova koji mogu isporučiti 3x povrata što je teško. Međutim, venture capital industrija pruža statističke i znanstvene dokaze o postojanosti prinosa u fond menadžerima koji postižu uzastopne vrhunske rezultate povrata u svojim idućim fondovima, svrstavajući se za redom u top 25% (čak više, top 10%) u odnosnu na performansu povrata i godinu prvog ulaganja (vintage). Unatoč trenutnim previranjima u tržišnim procjenama, neke od najvećih mogućnosti i prilika za ulaganja stvaraju se u kriznim vremenima. Primjer uključuje Spotify, stvoren 2006. prije globalne financijske krize. Korekcija vrednovanja tržišta venture kapitala možda nije gotova, ali postoji jasna pozitivna strana i uzlazni potencijal. Stoga prilike za ulaganja su sada i u skoroj budućnosti.
Dariusz Pietrzak iz Enterprise Investorsa, najstarijeg i jednog od najvećih private equity društava u CEE regiji, predstavio je nedavne trendove i neiskorištene mogućnosti u regiji. Enterprises Investors se usredotočuju na dvije glavne investicijske teme: poduzeća koja svoj poslovni model usmjeruju prema potrošnji potrošača i prema izvozu, odnosno vrlo jednostavno slijede trag „gotovine“. Private equity tržišta CEE regije predstavljaju priliku za rast kako bi se smanjio jaz zaostajanja za zapadnoeuropskim kolegama. Međutim, privlačenje LP-ova i dalje je izazovno u trenutačnom tržišnom okruženju zbog učinka nazivnika (pad vrijednosti drugih kategorija imovine), nedavnog brzog uvođenja kapitala/promjene vrednovanja i izbjegavanja geopolitičkih rizika prisutnijih u CEE regiji u odnosu na ostatak Europe.
Tijekom LP-GP Networking Eventa, Nenad Marovac, osnivač i Managing Partner DN Capitala, sudjelovao je u razgovoru koji je moderirala Mirna Marović. S više od 25 godina iskustva u venture kapitalu i private equity ulaganju, Marovac je podijelio svoj put u venture kapital, osnivanje DN Capitala i svoje vodstvo koje je pridonijelo u stvaranju deset jednoroga. Marovac je objasnio osobine koje traži u potencijalnim ulaganjima i kako su uspjeli sudjelovati u stvaranju čak deset jednoroga, naglašavajući veličinu tržišta, snagu tima, jedinstvene i obrambene proizvode, trakciju i cijenu. Na primjeru Shazama istaknuo je svoje aktivno sudjelovanje u izgradnji jednoroga. Marovac je također iznio svoja stajališta o potencijalu regije CEE/SEE za razvoj ekosustava venture kapitala i stvaranje jednoroga, preporučujući međunarodnu orijentaciju od samog početka za tvrtke na manjim tržištima. Osvrnuo se na važnost LP-a kao žile kucavice industrije i nužnost kontinuiranog angažmana i komunikacije s njima. Govoreći o svojem „tajnom sastojku“ za konzistentno ostvarivanje visokih povrata za svoje krajnje ulagače, Marovac je naglasio značaj discipline, diversifikacije i potpore pobjedničkim tvrtkama. Kao vrlo cijenjena osoba u industriji venture kapitala, Marovac je dao uvid u razvoj sektora, predviđajući razdoblje konsolidacije i izazovnih vremena koja su pred nama zbog pada vrijednosti tehnoloških dionica, korekcije vrijednosti portfelj kompanija prema dolje (tkz. „downrounds“), geopolitičkih sukoba, energetske krize i rastuće inflacije. Unatoč tim izazovima, Marovac je ostao optimističan glede pronalaženja izvrsnih investicijskih mogućnosti i naglasio važnost pokretanja šestog fonda DN Capitala kako bi se iskoristile te mogućnosti.
Dinamična panel diskusija venture capitala (VC-a)= održana je s Valerijem Petrovom iz Eleven Venturesa, Julienom Coustauryjem iz Fil Rouge Capitala, Domagojem Orebom iz Feelsgood Capitala i Silvijem Radišićem iz Aymo Venturesa, koju je moderirala Mirna Marović, predsjednica CVCA. Sudionici panela istražili su jedinstvene izazove i mogućnosti unutar ekosustava venture kapitala regije CEE/SEE, raspravljajući o tome predstavlja li sadašnje okruženje, s realističnijim valuacijama i manje dostupnim kapitalom, optimalno vrijeme za ulaganja. Podijelili su uvide u identificiranje obećavajućih startupa, naglašavajući potencijal za stvaranje jednoroga unutar regije CEE/SEE. S eksponencijalnim rastom lokalnih ulaganja u venture kapital u startupima u ranoj fazi, CEE/SEE regija sada predstavlja atraktivnu priliku za daljnje skaliranje i razvoj lokalnih startupa.
Pronicljivu private equity (PE) panel diskusiju vodili su ugledni panelisti: Ivan Kurtović iz InterCapital Asset Managementa, Igor Čičak iz Provectus Capital Partnersa, Marko Hinić iz Integral Venture Partners, Janez Škrubej iz Invera Private Equity Partners, i Ivana Hatvalić Poljak iz Prosperus Investa, koju je moderirala Mirna Marović, predsjednica CVCA. Analizirali su potencijal strategija stvaranja dodane vrijednosti, od buy-and-build platforma i startegija konsolidacije tržišnih niša, do smanjenja troškova, komercijalne izvrsnosti s naglaskom na povećanje prihoda, do naposljetku optimizacije financijske strukture. Sudionici panela ispitali su kako su se te strategije promijenile s obzirom na trenutačne tržišne uvjete. Raspravljajući o tome kako bi regija CEE/SEE mogla smanjiti jaz u investicijskim aktivnostima private equity sa zapadnom Europom, priznali su izazove vezane za veličinu tržišta, fragmentaciju, pravne/regulatorne nesigurnosti i privlačenje krajnjih ulagača. Raspravljalo se i o izazovima i potencijalnim rješenjima za privlačenje krajnjih ulagača odnosno LP-ijeva izvan regije CEE/SEE u lokalni growth kapital i private equity fondove, zajedno s utjecajem zelene tranzicije na investicijske strategije. Razmatrali su mogućnosti i izazove povezane s prelaskom na održiva ulaganja te potencijal integracije ESG-a/održivosti kao izvora stvaranja dodane vrijednosti na razini fonda i portfeljnih poduzeća.
Na zanimljivoj panel diskusiji sa stajalištima krajnjih ulagača odnosno Limited Partnersa (LP-a) o regiji CEE/SEE sudjelovali su Victoria Zinchuk iz EBRD-a, Marco Natoli iz EIF-a, Gordan Kuvek iz HBOR-a, Dominic Maier iz AXA Venture Partnersa i Gordana Neralić iz Erste, društva za upravljanje obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima, uz moderiranje Mirne Marović, predsjednice CVCA. Panelisti su raspravljali o ulogama međunarodnih financijskih institucija, razvojnih banaka i lokalnih institucionalnih ulagača u razvoju private equity i ventue capital tržišta. Nadalje su detaljno obrazložili čime se kao krajnji ulagači vode da bi donijeli odluku o ulaganjima u private equity i ventuer capital fond menadžere, općenito i naročito u CEE/SEE regiji. Volatilnost tržišta i njegov utjecaj krajnje ulagače, rizik nelikvidnosti i dinamiku odnosa između krajnjih ulagača (LP-ijeva) i fond menadžera (GP-ijeva) u prikupljanju sredstava bile su glavne točke rasprave. Naglašavajući trenutačni pomak prema zelenoj tranziciji, sudionici panela ocijenili su učinak ESG-a i pitanja održivosti na strategije ulaganja, zalažući se za njihov potencijal kao izvora stvaranja dodatne vrijednosti. Također su istražili ulogu krajnjih ulagača (LP-ova) i fond menadžera (GP-ijeva) u promicanju raznolikosti, jednakosti i uključenosti unutar ekosustava private equity i venture kapitala.
LP-GP Networking Event završio je sa dinamičnim LP-GP speed datingom potičući izravan dijalog između krajnjih ulagača ili limited partnera (LP-a) i PE/VC fond menadžera ili general partnera (GP-a) jedan na jedan kako bi se otkrile obećavajuće mogućnosti ulaganja na tržištima private equity i venture kapitala u CEE/SEE regije. Popratni događaji ponudili su dodatne mogućnosti za umrežavanje krajnjih ulagača ili limited partnera (LP-a) i PE/VC fond menadžera ili general partnera (GP-a).