Najnovije izvješće Atomica, State of European Tech 2022, pokazalo je da je 2022. godina bila “priča o dvije polovice”. Razine venture capital ulaganja zabilježile su povećanje od 52% do kraja prvog tromjesečja 2022., međutim do kolovoza i rujna razine ulaganja pale su na oko 3-5 milijardi dolara uloženih mjesečno. Slijedom toga, ukupna ulaganja u trećem tromjesečju 2022. bila su manja za više od 40 % u odnosu na treće tromjesečje 2021. Bez obzira na smanjenje investicijske aktivnosti, procjenjuje se da će ukupne razine ulaganja doseći oko 85 milijardi dolara, što predstavlja pad od 18% na godišnjoj razini, što ostaje značajan ishod s obzirom na nesuglasno makroekonomsko okruženje 2022. godine, prema riječima Henrika Müller-Hansena, osnivača i izvršnog direktora Gelata: „Živimo kroz izvanredna vremena. Razina nesigurnosti u makro okruženju promijenit će način na koji koristimo tehnologiju za suočavanje s izazovima s kojima se čovječanstvo suočava.“
Prema najnovijem godišnjem izvješću Atomico, utvrđeno je da unatoč nekoliko neuspjeha, ukupna vrijednost europskog tehnološkog ekosustava dodala je više od 2 bilijuna dolara vrijednosti od 2015. godine, povećavajući se uz nevjerojatnu 26% složenu godišnju stopu rasta (CAGR) u tom razdoblju. U izvješću se predviđa da će europska tehnološka ulaganja iznositi oko 85 milijardi dolara, što u odnosu na 2020. predstavlja više od dvostrukog povećanja ukupnog uloženog kapitala. Europske tehnološke tvrtke na javnom i privatnom tržištu obilježile su oko 400 milijardi dolara vrijednosti izbrisane od početka 2022. godine. Kao rezultat toga, ukupna vrijednost ekosustava pala je na 2,7 bilijuna dolara s vrhunca od 3,1 bilijuna dolara krajem 2021. godine.
Što se tiče jednoroga, 2022. ne iznenađujuće izgleda vrlo različito od 2021., sa ‘samo’ 31 novim jednorogom rođenim u Europi (u vrijeme objavljivanje Atomico izvješća). To je strmoglavi pad broja jednoroga od 2021. godine, ali zapravo vraća stopu stvaranja novih jednoroga na razine koje su viđene posljednjih godina. Ta 2021. godina bila je iznimna jer je stvoreno 105 novih jednoroga. Europa je do danas stvorila ukupno 352 jednoroga. Međutim, nekima od jednoroga su odrezani rogovi ili je nakon postizanja statusa jednoroga čija je vrijednost tvrtke premašila milijardu dolara, procjena pala ispod granice. U 2022. 45 tvrtki izgubilo je status jednoroga. To nipošto nije iznenađenje s obzirom na gubitak vrijednosti od 35-40% tehnoloških dionica na javnim tržištima.
Najbrže rastuća europska regija u pogledu venture capital ulaganja je CEE, koja je ostvarila složenu godišnju stopu rasta (CAGR) od 44% od 2018. Još jedna značajna značajka CEE je da je ta regija najžilavija i najbrža u stvaranju jednoroga. Za investitore, omjer vrijednosti i ulaganja za CEE je 7x, u usporedbi s europskim prosjekom od 4x. Jedno od mogućih objašnjenja je da je 22% jednoroga u srednjoj i istočnoj Europi bootstrapano (ili samofinancirano) prije nego što postignu status jednoroga (na primjer, hrvatski Infobip je bio bootstrapan prije nego što je primio prvu VC rundu koja je tvrtku učinila prvim službenim hrvatskim jednorogom u srpnju 2020).
Unatoč padu venture capital ulaganja u Europi u cjelini 2022. u usporedbi s prošlom godinom, u mnogim pojedinačnim zemljama venture capital ulaganja rastu iz godine u godinu, usprkos makroekonomskim vjetrovima. Među najvećim ‘usponima’ je Hrvatska, nošena velikim rundama financiranja Rimca. U lipnju 2022. Rimac je službeno postao drugi hrvatski jednorog nakon runde vrijedne 500 milijuna eura koju su vodili Softbank Technology Vison Fund II i Goldman Sachs Asset Management.
Hrvatska i Estonija samo su dvije zemlje koje su uspjele privući ukupna venture capital ulaganja iznad 1% BDP-a u Europi. Glavni grad Hrvatske Zagreb također je dospio na popis 20 najboljih europskih središta po uloženom venture capitalu po prvi put privlačeći procijenjenih 758 milijuna dolara ulaganja u 2022. Estonija je pravi svjetski prvak u privlačenju 3,6% BDP-a kao rizičnog kapitala investicije u 2022. Osim toga, Estonija je prava startup nacija s više od tisuću startupa na tisuću stanovnika. Hrvatska zaostaje sa samo 105 startupa na tisuću stanovnika, ispod europskog prosjeka od 269 startupa na tisuću stanovnika.
Općenito, još nije ostvaren velik napredak u rodnoj nejednakosti u europskoj tehnologiji i venture capital financiranju. Dokaz tome je činjenica da je udio osnivačica u venture capital ulaganjima ostao pomalo stagnirajući. Atomico navodi da startup/scaleupi s isključivo muškim osnivačima i dalje prikupljaju 87% svih venture capital ulaganja u Europu, dok je udio sredstava koje su prikupili isključivo ženske osnivačice pao s 3% na 1% od 2018. godine.
Unatoč brojnim izazovima koji su se dogodili i koji su još pred nama, otpornost europskog tehnološkog ekosustava i njegova sposobnost da ‘prebrodi oluju’ odražavaju se u snažnom kontinuiranom osjećaju optimizma prema budućnosti europske tehnologije. Atomico je osmislio i proveo istraživanje kako bi dublje zaronio u ono što nas čeka za europski tehnološki ekosustav 2023. godine. Tema koju je upitnik istražio bilo je pitanje koji su uočeni najveći izazovi nadolazećih 12 mjeseci za europski tehnološki ekosustav. Ne iznenađuje da su dva glavna izazova koja su otkrili ispitanici u anketi bili pristup venture capital-u, što su istaknuli ispitanici osnivači. Druga najspominjanija briga odnosila se na izazove koje predstavlja makroekonomsko okruženje i geopolitička nestabilnost. Bez obzira na predstavljene teškoće, 77% ispitanika opisuje se ili kao optimističniji za budućnost ili je reklo da će zadržati istu razinu optimizma koju su imali prije 12 mjeseci. Važnost tech-a je očita, a da je stavimo u perspektivu zanimljivo je spomenuti da je Atomico otkrio da ‘tech ekonomija’, na regionalnoj razini, već doprinosi više od 6% bruto dodane vrijednosti (GVA) što je ekvivalentno gotovo 800 milijardi dolara. To je više od europske industrije osiguranja i financija zajedno. Na globalnoj razini Europa čini 51% svih ulaganja koja idu u tehnološka poduzeća u ranoj fazi, a to je posebno zapanjujuće jer ukupni globalni investicijski udio Europe iznosi samo 23%. Vidjeti što je 2023. pripremila doista će biti vrlo zanimljivo.