Private equity fondovi su investirali u rekordnih 464 poduzeća na području Srednje i Istočne Europe u 2019. godini. Razina ulaganja porasla je za 7%, na 2.95milijardi eura, a venture capital ulaganja u ovom dijelu Europe su dosegla najviše razine u povijesti. Private equity fondovi su investirali urekordnih 464 poduzeća u državama Srednje i Istočne Europe u 2019. godini, pri čemu su ulaganja porasla za 7%, na 2.95 milijardi eura. Istraživanje Invest Europa-a ukazuje na pozitivan trend ulaganja u malo i srednje poduzetništvo i startup-ove u regiji, koji su najveći pokretači ekonomskog rasta i inovativnosti.
InvestEurope (bivša European Private Equity i Venture Capital Association (EVCA)), europskaasocijacija koja zastupa private equity i venture capital industriju, objavila je godišnje izvješće o private equity ulaganjima na području Srednje i IstočneEurope u 2019. godini. Izvješće pokazuje da su private equity ulaganja u 2019.godini iznosila 2.95 milijardi eura, što je druga najviša razina u povijesti, a broj poduzeća porastao je za 10% u odnosu na prethodnu godinu. Navedeni statistički podaci znatno su iznad prethodnog petogodišnjeg prosjeku za regiju. Venture capital ulaganja su se udvostručila na rekordnih 338 milijuna eura u 2019. godini, uloženih u 369 poduzeća. Visoka razina ulaganja posljedica je ulaganja u rizični vlasnički kapital u protekle tri godine, što ukazuje na snažnu startup kulturu u Srednjoistočnoj Europi, posebice u Mađarskoj i Poljskoj.
Robert Manz, presjednik radne skupine Invest Europe za Srednju i Istočnu Europu, komentirao je:„Od pada Berlinskog zida prije tri desetljeća, Srednja i Istočna Europa doživjela je izrazitu političku i ekonomsku transformaciju. Private equity je ponosno odigrao svoju ulogu, pružajući ne samo kapital, već i znanja i vještine koje su potrebne za pokretanje uspješnog procesa konvergencije u regiji.“
Eric de Montgolfier, CEO Invest Europe-a, je dodao: „Statističko izvješće private equity-a Srednje i Istočne Europe za 2019. godinu ukazuje na zreli investicijski ekosustav koji još uvijek ima dovoljno prostora za rast. Diljem regije, private equity iventure capital ulaganja potiču inovacije i širenje poslovanja, što posljedično pozitivno utječe na gospodarski rast i otvaranje novih radnih mjesta.”
Estonija je bila najatraktivnija destinacija za ulaganja u 2019. godini, čineći 23% ukupnog private equity ulaganja u CEE regiji. Slijede ju Poljska (20%) i Rumunjska (19%). Otprilike polovica ukupnih ulaganja bila su usmjerena u sektor informacijske i komunikacijske tehnologije (ICT), s ciljem da slijede stope tehnoloških lidera iz Srednje i Istočne Europe, uključujući softversku grupu za automatizaciju poslovanja UiPath, iz Bukurešta, te varšavsku platformu za rezervaciju liječničkih pregleda DocPlanner.
Private equity fondovi s područja Srednje i Istočne Europe prikupili su 1.4 milijarde eura u 2019. godini, što je u istoj razini s prethodnim petogodišnjim prosjekom. Venture capital fondovi su prikupili 631 milijuna eura investicija, što je 45% od ukupno prikupljenog kapitala i drugi najviši iznos prikupljenog kapitala za fondove ikad. Buyout fondovi su prikupili 40% od ukupno prikupljenih sredstava, a fondovi za rast (engl. growth funds) preostalih 15%.
Mirna Marović, predsjednica Hrvatske Private Equity i Venture Capital Asocijacije (CVCA) rekla jekako postoji nekoliko razloga za optimizam u pogledu private equity i venture capital tržišta u Hrvatskoj. „Službene statistike Invest Europe pokazuju impresivan porast aktivnosti u Hrvatskoj, ali također podcjenjuju istinske brojke u industriji rizičnog kapitala. U 2019. godini prvi hrvatski ventue captial fond, Fil Rouge Capital II, započeo je s radom prikupljenim iznosom od45 milijuna eura i ta aktivnost nije predstavljena u službenoj statistici budući da metodologija Invest Europe isključuje programe inkubatora. Osim toga,mnogi su hrvatski startupi koji imaju hrvatske osnivače i razvojne timove u Hrvatskoj odlučili osnovati svoje tvrtke u drugim zemljama, koje su privlačnija za ulagače, tako da se te tvrtke ne računaju ni u službenoj statistici. Međutim, već i ove brojke prikazane u službenoj statistici koju je sastavio Invest Europe uz pomoć CVCA daju sve razloge za optimizam. ”
Private equity ulaganja u Hrvatskoj iznosila su 94 milijuna eura u 2019. godini, što je porast od 16%, u odnosu na2018. godinu (81 milijun eura). Izlasci iz ulaganja u 2019. godini iznosili su 23 milijuna eura, znatno više od samo 2 milijuna eura u 2018. godini. Privateequity investicije činile su 0,174% hrvatskog BDP-a u2019. godini, što je skoro na istoj razini prosjeka država Srednje i Istočne Europe. Srbija je, s 0,905%, imala drugi najveći udio private equity ulaganja u BDP-u u Europi, znatno više od europskog prosjeka od 0,533%.
Što se tiče nedavnih private equity transakcija u Hrvatskoj, poljski private equity fond Enterprise Investors (EI) je preuzeo 100% vlasništva nad lokalnim maloprodajnim trgovačkim lancem Studenac u 2018. godini i preostalih 35% vlasničkog udjela u proizvođaču pekarskih i slatičarskih proizvoda PAN-PEK-u u listopadu 2020. godine. U 2019.godini, private equity fond Mid Europa Partners (MEP) kupio je većinski vlasnički udio u Mlinaru, vodećoj hrvatskoj pekarskoj kompaniji.
Preuzmite izviješće Invest Europe 2019 Central and Eastern Europe Private Equity Statistics.