U posljednjem investicijskom krugu Rimac Grupa je prikupila 500 milijuna eura nakon čega joj je tržišna vrijednost porasla na dvije milijarde eura. Najveći dio ulaganja osigurao je najveći investicijski fond za tehnologiju, SoftBank Vision Fund 2. SoftBank Vision Fund 2 je dio velike japanske multinacionalne tvrtke koja je poznata po ulaganju u Uber, We Slacka i još mnoge druge tehnološke tvrtke. Ostatak velikog ulaganja osigurao je Goldman Sachs Asset Management, koji je dio Goldman Sachsa, jedne od najvećih financijskih institucija na svijetu.
Jedan od razloga ulaganja koje je naveo Jimi Macdonald, investitor u SoftBank, bila je rastuća globalna potreba za elektrifikacijom.
Sredstvima će se financirati izgradnja kampusa Rimca vrijednog 200 milijuna dolara koji će se nalaziti u Zagrebu u Hrvatskoj. Uz to, Rimac će ova sredstva iskoristiti za ulaganje u talente, razvoj, proizvodnju baterija i druge takve aktivnosti. Predsjednik Uprave Rimca Mate Rimac izjavio je da će investicija biti od vitalnog značaja da Rimac ostane neovisan o većim proizvođačima automobila: “Jako je dobro za nas da Porsche i Hyundai budu dioničari, ali ne želimo biti u potpunosti ovisni o njima.” U ovom trenutku osnivač i predsjednik Uprave Mate Rimac jedini je dioničar Rimac Technologyja koji je nedavno postao potpuno neovisan i u vlasništvu Rimac Grupe.
U studenom su se spojili Bugatti i hiperautomobilska divizija Rimac što je rezultiralo osnivanjem tvrtke Bugatti Rimac. Bugatti Rimac trenutno je u razvoju hiper-automobila Rimac Nevera, čija se vrijednost procjenjuje na 2,5 milijuna dolara. Rimac Nevera bit će predstavljen ovog ljeta kao električno vozilo od 1.914 konjskih snaga i navodno će ubrzati od 0 do 100 km za manje od 2 sekunde. Rimac je većinski dioničar Bugatti Rimca, gdje Rimac Grupa drži 55%, a 45% je u vlasništvu Porschea. Konačno, Mate Rimac je najveći dioničar Rimac Grupe. Trenutno nije poznato koliki su udio dionica SoftBank i Goldman Sachs stekli.
Na ovu temu, predsjednica CVCA Mirna Marović, komentirala je:
„Investicija predvođena Softbank Vision Fund 2 i Goldman Sachsom u Serije D rundi uz sudjelovanje postojećih investitora, Porche i InvestIndustrial, od 500 milijuna eura po valuaciji Rimac Grupe na dvije milijarde eura je iznimno važna za Hrvatsku.
Softbank Vision Fund (SVF) 1 i 2 su dva najveća venture capital i dva najveća tehnološka investitora na svijetu. SVF 1 s procijenjenom veličinom od sto milijardi dolara započeo je s ulaganjima u 2017., a SVF 2 ‘težak’ 40 milijardi dolara počeo je s ulaganjima u 2019. godini. Goldman Sachs Asset Management je jedan od najpoznatijih financijskih ulagača na svijetu. Ova transakcija stavlja Rimca i Hrvatsku na radar svih velikih i značajnih ulagača, što Hrvatsku od malog tržišta u nastajanju stavlja uz bok najrazvijenijim tržištima svijeta. Zasigurno će ova transakcija doprinijeti i povećanom interesu drugih svjetskih investitora.
Hrvatska se ističe kao jedna od predvodnika CEE regije u jedinstvenoj mjeri – broju jednoroga po glavi stanovnika. U Hrvatskoj su čak dva jednoroga, tehnološke kompanije financirane venture capitalom čija tržišna vrijednost premašuje milijardu dolara – Infobip i Rimac Automobili. Po broju jednoroga po glavi stanovnika odmah smo iza Estonije, koja ih povijesno ima čak sedam. Za usporedbu, Italija ima samo jednog jednoroga, potvrđenog prošle godine, a nemjerljivo je veće tržite i gospodarstvo.
Ova transakcija je i potvrda da private equity i venture capital ulaganja imaju za cilj perspektivne hrvatske tvrtke okrenuti ka globalnim trendovima i tržištima, zaključno s uvrštenjem sadašnjih i budućih hrvatski jednoroga na svjetskim burzama. Private equity i venture capital ulaganja predstavljaju gospodarstvo koje kao društvo priželjkujemo, gospodarstvo koje će nas kao društvo odvesti u krug najrazvijenijih zemalja.
Nevjerojatno je koliko je hrvatsko private equity i venture capital tržište procvjetalo usprkos mnogim crnim labudovima koji nas okružuju. Čini se da ni pandemija, ni energetska kriza, niti krize dobavnih lanaca, niti inflacija, niti geopolitički sukobi ne zaustavljaju rast ove dinamične industrije čija ulaganja eksponencijalno rastu u zadnjih par godina. Prošle godine smo prema službenim statistikama Invest Europe-a privukli 312 milijuna eura private eura i venture capital ulaganja, što predstavlja porast od 130% u odnosu na godinu ranije, a sličnu stopu rasta bilježimo od 2017. Neslužbene brojke daju još i više razloga za optimizam, te ukupni iznosi private equity i venture capital ulaganja premašuju 650 milijuna eura.“