Mali i srednji poduzetnici (MSP) često se nađu u situaciji da moraju preispitivati ili odlučivati o načinu financiranja, bilo da je riječ o premošćivanju, investicijama ili drugim poslovnim iskoracima.
Često to znači vaganje između duga i vlasničkog kapitala. Takvo raskrižje ponekad su, recimo, pokretanja investicija u razvojnoj fazi, kada poduzetnik (još) ne bi razrjeđivao vlasništvo pripuštanjem npr. private equity ulagača, a iz nekog razloga se u financiranju ne može ili ne želi potpuno osloniti na banke, odnosno vlastiti kapital. Slične dvojbe mogu se nametnuti kad, primjerice, u poduzetničkom pothvatu dvaju osnivača jedan želi izaći, a drugi bi htio samostalno nastaviti. U takvim i brojnim drugim situacijama u poslovanju često se optimalnim rješenjem nameće nešto između klasičnog bankovnog kredita i equityja – razne varijante tzv. mezzanine financiranja koje je u pravilu znatno fleksibilnije nego bankarsko, uključujući i pitanje povrata odnosno amortizacije kredita.
Uskoro bi trebao profunkcionirati i novi fond za domaćem tržištu koji je svoju tržišnu nišu prepoznao upravo u tom segmentu financiranja MSP-a, a čiji bi ulagački potencijal trebao biti blizu 400 milijuna kuna. Iza projekta Croatian Mezzanine Debt fonda stoje Darko Drozdek, Krešimir Gjenero i Tomislav Tadić. Hanfa je, naime, na prošlotjednoj sjednici Upravnog vijeća izdala odobrenje za osnivanje Croatian Mezzanine Debt fonda, zatvorenog alternativnog fonda (ZAIF) rizičnog kapitala. To rješenje uključuje i davanje suglasnosti za upravljanje tim fondom društvu Mezzanine Partners. Fond planira prikupiti 50 milijuna eura, te je trajanje ulaganja ovog fonda 4 do 7 godina. Croatian Mezzanine Debt fond jedan je od triju projekata fondova rizičnog kapitala koji su prošli selekcijski postupak Europskog investicijskog fonda (EIF) te su i financijski podržani ulaganjem sredstava EIF-a i Hrvatske banke za obnovu i razvitak u okviru CROGIP-a, investicijskog programa koji su te dvije institucije ugovorile s ciljem poticanja ulaganja u mala i srednja poduzeća. U konačnici će ulagački potencijal biti barem dvostruko veći od iznosa njihove podrške. Kako kažu Drozdek i Gjenero, cilj je u konačnici sakupiti ukupno 50 milijuna eura. Nakon što je od Hanfe dobiveno odobrenje za osnivanje i upravljanje, u idućih nekoliko tjedana slijede razgovori s (drugim) potencijalnim investitorima, a to su financijski institucionalni investitori.
Sve u svemu, fond bi s operativnim radom trebao startati za koji tjedan. S obzirom na specifičan profil, a jedno od obilježja mezzanine aranžmana je da investicije započinju kao dug, i ciklusi u pogledu realizacije transakcija su ponešto drukčiji nego kod, primjerice, private equity (PE) fondova. Stoga se računa i da bi prve transakcije CMD fonda mogle uslijediti već s krajem prvog kvartala. “Mezzanine koncept obično dolazi kao korak prije private equity kapitala”, ističe Gjenero. Vezano uz veličinu pojedinačnih transakcija, ističu kako su ciljani iznosi između milijun i pet milijuna eura. Kad je pak riječ o traženim/očekivanim prinosima, oni su pozicionirani u skladu s hibridnim karakterom mezzanine “proizvoda” i pratećih rizika. Domaći financijaši reći će kako je mezzanine danas itekako prepoznat kao niša s dobrim potencijalom, iako institucionalnih igrača, fondova, u njoj zasad ima malo. S jedne strane, banke su postrožile uvjete kreditiranja, a s druge, u PE industriji je, kažu, već povelika gužva.Iz HANFE ističu kako je plan da fond uloži u najmanje 10 do 15 društava “putem podređenog duga, ali potencijalno uključujući varante s vlasničkom komponentom”.